TÜM KATEGORİLER

Grup Priz Nedir?

Bir priz çeşidi olan grup prizlerin bir diğer adı da çoklu prizlerdir. Kullandığınız priz kaliteli ise aynı anda bir çok elektronik ürünü kullanmanıza olanak sağlayabilir. Düşük kaliteli bir grup priz kullanırsanız, birden fazla elektronik cihaz bağlarken prizin kaldıramayıp yanabilir, buda elektronik cihazlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle her zaman kaliteli priz kullanımına özen gösterin.

Grup Priz Çeşitleri Nelerdir?

Grup prizlerinin birden çok çeşidi vardır. Bunlar; 2’li, 3’lü,5’li ve daha fazla şekilde satılabilir. Ne kadar elektronik eşyayı bir arada kullanmak istiyorsanız ona göre seçebileceğiniz sayılarda prizler üretilmektedir. Aynı anda takacağınız maksimum cihaz sayısını göz önünde bulundurarak her zaman bir grup priz seçin, aksi takdirde buna uymazsanız pratik olmayan ve ihtiyacınızı karşılamayan bir ürüne sahip olmuş olursunuz. Her zaman aynı anda takabileceğiniz en çok cihaz sayısına göre seçmelisiniz.

Açma kapama özelliği olan grup prizleri de vardır. Bu prizleri istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Yani priziniz uzaktaysa veya kalkıp her seferinde çekmek istemiyorsanız bu prizleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Uzatma kablosu olan her yere yetişebilen kolayca kullanabileceğiniz grup prizlerde vardır. Eğer sürekli aynı yerde kalacak bir grup priz kullanacaksanız kablo uzunluğu olmayan direk prizin üstüne takarak da kullanabileceğiniz grup priz ürünleri de vardır.

Grup Priz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Grup priz alırken bazı önemli noktalar vardır. Kullanım ihtiyacınıza, güvenilir olup olmadığına, priz kullanım amacınıza vb. gibi hususlara dikkat etmemiz gerekir. Önce alacağınız prize aynı anda kaç tane elektronik cihaz takacağınızı hesaplayın. Daha sonra prizi sabit mi yoksa istediğiniz her yere uzatmak için mi kullanacaksınız?

Alacağınız grup prizlerin ne kadar sağlam, güvenilir olduğuna ve elektrik kaçağının olmadığından emin olun. Yoksa herhangi bir sorunda priziniz yanabilir ve elektronik cihazınız bozulabilir. Bir diğer önemli noktamız da priz tesisatları. Prizin üzerinde herhangi bir yerinde kesik, kablonun prizden ayrılması yada baş kısmında bir sorun varsa bu tür ürünleri tercih etmeyiniz. Bu tür ürünlerin elektrik kaçağına neden olma ihtimali çok yüksektir.